مکتب کلاسیسیسم

ادبستان شعر و هنر

مکتب کلاسیسیسم

به نام یزدان بی همتا

مکتب کلاسیسیسم

کلاسیسیسم از جمله مکاتب ادبی،هنری و فرهنگی نیمه ی دوم قرن هفدهم میلادی در اروپا به شمار می رود که پس از "دوران باروک"به وجود آمد.کلاسیسیسم با ظهور رنسانس در ایتالیا و در شهر فلورانس به وجود آمد،پس از مدتی به سایر شهرهای ایتالیا کشیده شد و هنرمندانی چون میکل آنژ،برونلسکی،رافائل و ...-که از پیروان مکتب اومانیسم بودند-به تقلید از آثار رومیان و یونانیان پرداختند. در فرانسه در نیمه دوم قرن هفدهم میلادی در دوران سلطنت لویی چهاردهم و با پشتیبانی ریشولیو به جنبش بزرگی تبدیل شد و اروپا را فراگرفت.

واژه ی "کلاسیسیسم"از ریشه ی لاتینی واژه ی "کلاسیکوس" و به معنی "درجه اول" است.به مرور زمان،"کلاسیکوس"معنای اولیه ی خود را از دست داد و به کسانی که نوشته ها آن ها در کلاس های درس تدریس می شد و همچنین هنرمندانی که آثار آن ها در ادوار مختلف مورد پسند مردم بود، اطلاق گردید.

امروزه در دانشنامه های مختلف،تعاریف گوناگونی از این جنبش ارائه شده است که این موضوع باعث شده تعریف دقیقی برای کلاسیسیسم وجود نداشته باشد،اما به طور کلی میتوان کلاسیسیسم را اینگونه تعریف کرد:اعتقاد به تقلید از هنرمندان،نویسندگان و ادیبان یونان باستان و روم.

پیروان این مکتب مطابق قوانین و روش گذشتگان،به تقلید از ادبیات و هنر یونان و روم دست به خلق آثار هنری و ادبی می زنند.


آثار هنرمندان دوران کلاسیک،به دو دسته تقسیم می شود:

۱-آثار کلاسیک:آثار کلاسیک،ویژه ی افراد با سواد و تحصیلکرده ی جامعه است.از نظر کلاسیک ها یک اثر ادبی یا هنری زیبا،باید متفاوت با یک اثر معمولی باشد.آن ها بر این عقیده بودند که هر شخصی می تواند هنر را به وجود بیاورد و  باید بین هنر خوب و هنر ضعیف و همچنین بین هنر و اثر یک شخص کوچه بازاری با هنر و اثر یک شخص دانش آموخته و متخصص،تفاوت قائل شد.آن ها اعتقاد داشتند که دوره ی طلایی فرهنگ،ادب و هنر،مربوط به یونان باستان و روم است،بنابراین آموزه های هنر روم و یونان را در مدارس تدریس می کردند و  معتقد بودند که یک اثر هنری و ادبی،باید ویژگی های هنری و ادبی یونان و روم باستان را داشته باشد.ان ها بیان می کردند که برای درک یک اثر کلاسیک،باید به عمق اثر توجه کرد،نه به ظاهر و صورت آن.

۲-آثار غیرکلاسیک(مردمی):غیرکلاسیک ها،برخلاف کلاسیک ها بودند که معتقد بودند که هنر با هنر تفاوتی ندارد.همین که شخص اثری را به وجود بیاورد،هنر نامیده می شود.این افراد همگی از توده های عادی مردم و هنرمندانی کمتر تحصیلکرده بودند.افرادی همچون:"رونسار"،"مونتی"و"کرنی" چون که به زبان و هنر موردپسند مردم کوچه و بازار ،آثار خود را به وجود می آوردند به عنوان هنرمند کلاسیک و پیرو کلاسیسیسم محسوب نمی شوند.


نیکولا بوالو،شاعر و نویسنده فرانسوی مکتب کلاسیسیسم-Nicolas Boileau-Despréaux 

 نیکولا بوالو،شاعر و نویسنده فرانسوی مکتب کلاسیسیسم-Nicolas Boileau-Despréaux 


 

عقاید کلاسیک ها:

یک هنرمند کلاسیک،باید به اصول و عقایدی پایبند باشد تا در قلمرو مکتب کلاسیسیسم قرار گیرد.در زیر،عقاید کلاسیک ها را به شکل خلاصه بیان می کنیم:

۱-انسان شریف:یک هنرمند کلاسیک،باید در تمام جوانب زندگی،شخصی ایده آل باشد.یعنی اخلاق و رفتاری مودبانه و محترمانه داشته باشد،اهل تکبر و فخرفروشی نباشد،دیگران را پست و حقیر نپندارد،از تعصب به دور باشد،اهل دین و ایمان باشد و ... .

۲-آرمانگرایی:یک هنرمند کلاسیک در خلق آثار هنری و ادبی،فقط و فقط باید به دنبال زیبایی و خوبی ها باشد.

۳-تقلید از طبیعت:یک هنرمند کلاسیک،باید با در نظر گرفتن عقل و منطق خود و بدون به کارگیری احساسات کورکورانه،طبیعت را در آثارش به نمایش بگذارد.در توجه به طبیعت،نیازی نیست که صد درصد مطابق با واقعیت بود،بلکه طبیعت را باید به همراه آرمان ها و آرزو ها نشان داد.

۴-اصالت عقل:کلاسیک ها به اصالت عقل توجه دارند.آن ها معتقدند که عقل،تخیل هنرمند کلاسیک را به راه صحیح هدایت می کند.

۵-پایبند بودن به دین و مذهب:کلاسیسیسم به کنترل اخلاق و توجه به دین تاکید دارد.به عقیده ی کلاسیک ها،ییک هنرمند کلاسیک باید اصول اخلاقی و دینی را در آثارش بگنجاند.

۶-تلاش برای رسیدن به اعتدال و کمال:یک هنرمند کلاسیک باید به دنبال تعادل بین سختی و آسانی،شادی و غم و... باشد.به عقیده ی کلاسیک ها با این تعادل هاست که هنرمند به کمال می رسد.

۷-پیروی از قدما:از نظر کلاسیک ها،یک اثر ادبی و هنری،باید به شیوه ی گذشتگان باشد تا بتواند بهترین و بیشترین تاثیر را بر مخاطب بگذارد.آن ها بر این عقیده اند که در هنر و فرهنگ،حقایق ذکر شده،ولی درک نشده است،بنابراین باید در هر دوره،حقایق تکرار شود تا امکان تاثیرگذاری بیشتر بر مخاطب به وجود بیاید.

۸-خردگرایی:یک هنرمند کلاسیک در برخورد با حوادث،باید به طور عاقلانه و منطقی رفتار کند.کلاسیک ها معتقدند که یک انسان باید احساسات خود را با توجه به عقل و منطق کنترل کند.


پیر کورنی،نویسنده کلاسیک فرانسه-Pierre Corneille

 

پیر کورنی،نویسنده کلاسیک فرانسه-Pierre Corneille


هنرمندان مکتب ادبی-هنری کلاسیسیسم:

از معروفترین هنرمندان مکتب کلاسیسیسم،می توان به افراد زیر اشاره کرد: 

ژان راسین،پیر کورنی،مادام دو لافایت،ژان دولافونتن،فرانسوا دو لاروشفوکو،ژاک بنینی بوسوئه،نیکولا بوالو و ... .

Jean Racine

Pierre Corneille

Madame de La Fayette

Françoisde La Rochefoucauld 

Jacques Bénigne Bossuet

Nicolas Boileau-Despréaux.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی:کلاسیسیسم چیست؟،کلاسیسیسم یعنی چه،کلاسیسیسم به چه معناست،معنی کلاسیسیسم،کلاسی سیسم،مکتب کلاسیسیسم،ویژگی های کلاسیک،اصول و روش کلاسیسیسم،توضیحی درباره مکتب هنری و ادبی کلاسیسیسم،مقاله ای با موضوع آثار و ویژگی های کلاسیک،تاریخچه سبک کلاسیک،کلاسیک در اروپا.،جنبش کلاسیسیسم،کلاسیسم،مکتب کلاسیسم،کلاسیسیسم اروپا،شاعران و هنرمندان کلاسیسم اروپا،کلاسیسیزم،کلاسی سیزم،کلاسيسيسم.

دیدگاه ها برای این مطلب

نوشته شده توسط : fatemeh
تاریخ : 1395/3/15


نظر :
سلام.
خدا خیرتون بده.ممنونم.کلی برای من کمکه.
پاسخ : سلام.قربان شما
نوشته شده توسط : سارا
تاریخ : 1395/2/10


نظر :
سلام.عااااالی بود..واقعا استفاده کردم ممنووووووووووووون
پاسخ :
نوشته شده توسط : نگین
تاریخ : 1394/10/5


نظر :
ممنون از مطلب خوب و مفیدتون...
فقط صفحه ی وب همش میلرزه:-(
پاسخ : لرزش؟؟؟من هیچ لرزشی نمی بینم
نوشته شده توسط : مرتضی
تاریخ : 1393/12/13


نظر :
سلام مطالب خوبیه ولی این لرزش بازدیدکننده رو دفع میکنه.
توی قالب به دنبال این خط بگردین:
setTimeout("runTheTicker()", myTimeout);
و اولش دو تا اسلش قرار بدین(دقیقا مثل خط قبلیش)
احتمالا باعث میشه فقط یک بار بلرزونه، نه بیشتر.
پاسخ : سلام مرتضی جان.منظورت کدوم لرزش توی سایته؟

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی