close
تبلیغات در اینترنت

زندگینامه سهراب سپهری

ادبستان شعر و هنر

زندگینامه سهراب سپهری

به نام یزدان بی همتا

زندگی شخصی سهراب سپهری

سهراب سپهری در ۱۵ مهر ۱۳۰۷ در کاشان به دنیا آمد.پدرش "اسدالله سپهری"کارمند اداره ی پست و تلگراف و تلفن بود که در دوران نوجوانی سهراب،دو پایش فلج شد و در سال ۴۱ درگذشت.مادر سهراب "فروغ ایران سپهری"نام داشت.سهراب یک برادر به نام "منوچهر" و سه خواهر با نام های "همایون دخت"،"پری دخت"و"پروانه"داشت.

کودکی سهراب در باغ بزرگی پشت سر گذاشته شد.باغی که متعلق به اجداد او بود و جد او - مورخ الدوله ی سپهری،نویسنده ی کتاب ناسخ التواریخ -  نیز در این باغ نشو و نما یافته بود.

سهراب تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه ی خیام - شهید مدرس کنونی - شهر کاشان گذراند.پس از آن وارد دبیرستان پهلوی شد و در سال ۱۳۲۹ تحصیلات خود را در در آن جا به پایان رساند.سپس پس از گذراندن دوره ی دوساله ی دانش سرای مقدماتی،به استخدام اداره ی فرهنگ کاشان درآمد و تا دو سال در این اداره به فعالیت خود ادامه داد.در سال ۱۳۲۷ در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران قبول شد و در سال ۳۲ لیسانس نقاشی را در این دانشگاه کسب کرد.در سال ۱۳۲۷ به استخدام شرکت نفت تهران درآمد اما پس از گذشتن حدود هشت ماه فعالیت،از ادامه ی کار در آنجا استعفا داد.در سال ۳۳ در قسمت موزه های اداره ی کل هنرهای زیبا(فرهنگ و هنر)شروع به کار کرد و همزمان در هنرستان های هنرهای زیبا نیز به تدریس پرداخت.در سال ۳۷ در اداره ی کل اطلاعات وزارت کشاورزی با سمت سرپرستی سازمان سمعی و بصری مشغول به کار شد.در سال ۴۱ به طور کلی از مشاغل دولتی کناره می گیرد وتمام توجه خود را به هنر معطوف می کند.

سهراب در سال ۵۷ ،به بیماری سرطان خون مبتلا شد.در سال ۵۸ برای درمان راهی انگلستان شد اما سرطان او بسیار پیشرفت کرده بود و سرانجام در غروب اول اردیبهشت سال ۵۹ در بیمارستان پارس تهران،در سن ۵۲سالگی،دار فانی وداع گفت و در صحن "امامزاده سلطان علی"شهر مشهد اردهال به خاک سپرده شد.

سهراب تا آخر عمر مجرد بود.


آرامگاه سهراب سپهری:

.سهراب قبل از مرگ درخواست کرده بود که او را در روستای"گلستانه"دفن کنند اما به پیشنهاد یکی از دوستانش،برای آنکه طغیان رودخانه،مزارش را از بین نبرد،در صحن " امامزاده سلطان علی بن محمدباقر"مشهد اردهال به خاک سپرده شد.

ابتدا یک کاشی فیروزه ای در محل دفن سهراب نصب شد و سپس خانواده اش سنگ سفیدی که بر روی آن قسمتی از شعر"واحه ای در لحظه" حکاکی شده بود را جایگزین آن کردند.درمهر ۸۴ به خاطر بی دقتی کارگران،مصالح ساختمانی بر روی سنگ قبر او سقوط کرد که باعث شکسته شدن آن شد و سنگ سفید دیگری - که شبیه به آن بود - جایگزین آن شد.در اسفند ۸۷ ،سنگ سیاه رنگ بزرگی بر روی سنگ سفید قرار داده شد.


فعالیت های شعری سهراب:

پس از ورود به دانشکده ی هنرهای زیبا،نخستین دفتر شعری خود را با نام "مرگ رنگ " به چاپ رساند. پس از کسب لیسانس نقاشی،دومین مجموعه ی شعری خود را با نام " زندگی خواب ها " منتشر کرد.از این زمان به بعد،سهراب بیشتر تمرکز خود را بر نقاشی و حکاکی  گذاشت و در نمایشگاه های بزرگ داخلی و خارجی شرکت کرد.

در سال ۳۷ ،تصمیم به انتشار و چاپ دو کتاب با نام های "آواز آفتاب"و"شرق اندوه"را داشت ولی موفق به چاپ آن ها نشد.در سال ۴۰ این دو کتاب را به همراه "زندگی خواب ها"در مجموعه ای با عنوان"آوار کتاب"به چاپ رساند.

در آبان سال ۴۴ ،شعر بلند "صدای پای آب"برای اولین بار در فصلنامه ی آرش منتشر شد که مورد استقبال شاعران و شعردوستان قرار گرفت.این شعر در معروفیت سهراب تاثیر به سزایی داشت.سپس سال بعد شعر بلند"مسافر"را منتشر کرد و بیش از پیش مورد احترام جامعه ی هنر و ادب قرار گرفت.

"حجم سبز"از دیگر دفترهای شعری سهراب سپهری است.آخرین دفتر شعر سهراب"ما هیچ،ما نگاه"است.

در سال ۵۵ ،تمام هشت دفتر شعری خود را در کتابی به نام"هشت کتاب"گردآوری کرده و به چاپ رساند.


ترجمه ی اشعار سهراب به زبان های خارجی:

سهراب با توجه به علاقه ای که به فرهنگ و هنر مشرق زمین داشت،سیری در اشعار کهن این سرزمین ها داشته و بسیاری از اشعار چینی و ژاپنی را به فارسی ترجمه کرده است.در مقابل بسیاری از اشعار وی نیز توسط دیگران به زبان های مختلف ترجمه شده است.

"کریم امامی"برخی از اشعار سهراب را به زبان انگلیسی ترجمه کرده است.مترجمان دیگری نیز اشعار سهراب را به زبان های انگلیسی،فرانسوی،اسپانیایی و ایتالیایی ترجمه کرده اند.

در سال ۷۱ منتخبی از اشعار کتاب های"حجم سبز"و"ماهیچ،ما نگاه"توسط "کلارا خانیس"به اسپانیایی ترجمه شد.

در سال ۷۵ گزیده ای از اشعار سهراب توسط"جاوید مقدس صقیانی"به زبان ترکی ترجمه و در استانبول ترکیه به چاپ رسید.


نقدی کوتاه بر اشعار سهراب:

سهراب سپهری به حق یکی از بهترین شاعران شعر نو فارسی است.سبک شاعری او با سبک شاعری شاعران نوگرای دیگر تفاوت دارد.او پیرو اصول شعر نیمایی است اما به روش و سبک خودش.در سروده های او به طبیعت توجه ویژه ای شده است.توصیف درخت،گل،آب پرندگان و ... در اشعار او بکر و زیباست که کمتر شاعری توانسته بدین زیبایی طبیعت را در شعر بیان کند.زبان اشعارش بسیار ساده است و از هرگونه تکلف به دور است و این موضوع باعث جذابیت اشعارش می شود.در اشعارش،اشیای بی جان،همگی جان دارند و این یعنی تشخیص در شعر که سهراب به خوبی از عهده ی این کار برآمده است.

در دفتر شعری"شرق اندوه"اشعارش بیشتر رنگ و بوی مولانا می دهد.اشعاری که سرشار از شادی و سرزندگی است.در شعر "مسافر"کلامش بوی فلسفه می دهد و در شعر"صدای پای آب"آن چه که بیشتر جلب توجه می کند سادگی و گیرایی کلمات است که با تخیل آمیخته شده است.


فعالیت های سهراب در زمینه ی نقاشی و حکاکی:

سهراب سفرهایی را به مشرق زمین داشت.به هندوستان،پاکستان،افغانستان،ژاپن و چین سفر کرد.مدتی را نیز به منظور یادگیری "حکاکی روی چوپ"به ژاپن رفت و در آن جا اقامت گزید.

در سال ۱۳۳۶ ،به اروپا سفر کرد و راهی پاریس و لندن شد.در پاریس بورسیه ی رشته ی لیتوگرافی در مدرسه ی هنرهای زیبای پاریس را به دست آورد.پس از مدتی بورسیه ی تحصیلیش قطع شد و مجبور شد برای تامین هزینه هایش به پاک کردن شیشه های آپارتمان های پاریس روی بیاورد.

وی در نقاشی از دستاوردهای زیبایی شناختی شرق و غرب بهره مند گشته بود که این تاثیرها در آثارش جلوه گر بودند. در آثار نقاشی اش رویکرد نوین و متفاوتی داشت به طوری که فرم‌های هندسی نخودی و خاکستری رنگش با تمامی نقاشان فیگوراتیو همزمانش متفاوت بود. او در نقاشی به شیوه‌ای موجز، نیمه انتزاعی دست یافت که برای بیان مکاشفه‌های شاعرانه اش در طبیعت کویری کارگشا بود. سپهری بیشتر نمایشگاه‌های داخلی آثار نقاشی اش را در «گالری سیحون» بر‌گزار می‌کرد و عادت نداشت که برای روز معرفی در نمایشگاه شرکت کند.

امضای وی بر روی نقاشی‌هایش به خط"نستعلیق"بوده که به نظر " مرتضی ممیز" جلوه از روحیه فروتنانه و ایرانی اش دارد.از آثار نقاشی او می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  ۱-"طبیعت بی جان" در سال ۱۳۳۶

  ۲-" شقایق ها، جویبار و تنه درخت"در سال ۱۳۳۹

۳-" علف ها و تنه درخت "در سال ۱۳۴۱

  ۴-" ترکیب بندی با نوارهای رنگی "در سال ۱۳۴۹

  ۵-" ترکیب بندی با مربع ها "در سال ۱۳۵۱

۶-" منظره کویری" در سال ۱۳۵۷

برخی از آثار نقاشی وی در نزد مجموعه داران و دوستان سپهری قرار دارد."پروانه سپهری" -  خواهر سهراب - آثاری از وی را که در اختیار داشت به موزه کرمان اهدا نمود.

سهراب در نمایشگاه های نقاشی - چه به صورت گروهی و چه به صورت انفرادی - بسیار فعال بود.در زیر نام نمایشگاه هایی که سهراب در آن ها حضور داشته را می بینیم:

۱-اولین نمایشگاه دوسالانه ی تهران-فروردین ۱۳۳۷

۲-نمایشگاه دوسالانه ی ونیز-خرداد ۱۳۳۷

۳-دومین نمایشگاه دوسالانه ی تهران-فروردین ۱۳۳۹

۴-نمایشگاه انفرادی تالار عباسی تهران-اردیبهشت ۱۳۴۰

۵-نمایشگاه انفرادی تالار وحدت تهران-خرداد ۱۳۴۰

۶-نمایشگاه گروهی نگارخانه ی گیل گمش-تهران ۱۳۴۲

۷-نمایشگاه انفرادی استودیو فیلم گلستان-تیر ۱۳۴۲

۸-نمایشگاه دوسالانه ی سائوپائولو-برزیل ۱۳۴۲

۹-نمایشگاه گروهی هنرهای معاصر ایران-موزه بندر لوهار فرانسه ۱۳۴۲

۱۰-نمایشگاه گروهی نگارخانه ی نیالا-تهران ۱۳۴۲

۱۱-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی صبا-تهران ۱۳۴۲

۱۲-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی بورگز-تهران ۱۳۴۴

۱۳-نمایشگاه گروهی نگارخانه ی بورگز-تهران ۱۳۴۴

۱۴-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی سیحون-تهران ۱۳۴۶

۱۵-نمایشگاه گروهی نگارخانه ی مس-تهران ۱۳۴۷

۱۶-نمایشگاه جشنواره ی روایان-فرانسه ۱۳۴۷

۱۷-نمایشگاه هنر معاصر ایران باغ موسسه گوته-تهران ۱۳۴۷

۱۸-نمایشگاه دانشگاه شیراز-۱۳۴۷

۱۹-جشنواره ی بین المللی نقاشی-فرانسه ۱۳۴۸

۲۰-نمایشگاه گروهی بریج همپتن-آمریکا ۱۳۴۹

۲۱-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی بنسن نیویورک-آمریکا ۱۳۵۰

۲۲-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی لیتو-تهران ۱۳۵۰

۲۳-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی سیروس-پاریس ۱۳۵۱

۲۴-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی سیحون-تهران ۱۳۵۱

۲۵-اولین نمایشگاه هنری بین المللی تهران-دی ۱۳۵۳

۲۶-نمایشگاه انفرادی نگارخانه ی سیحون-تهران ۱۳۵۴

۲۷-نمایشگاه هنر معاصر ایران بازار هنر-بال سوییس ۱۳۵۵

۲۸-نمایشگاه انفرادی نگارخانه  سیحون-تهران ۱۳۵۷

 


http://s1.picofile.com/file/6697155930/green_dot.gif برای خواندن اشعار سهراب سپهری-قسمت اول-کلیک کنید


http://s1.picofile.com/file/6697155930/green_dot.gif برای خواندن اشعار سهراب سپهری-قسمت دوم-کلیک کنید


http://s1.picofile.com/file/6697155930/green_dot.gif برای خواندن اشعار سهراب سپهری-قسمت سوم-کلیک کنید


http://s1.picofile.com/file/6697155930/green_dot.gif برای تماشای تصاویری از سهراب سپهری کلیک کنید


واژگان کلیدی: زندگینامه سهراب سپهری،زندگی نامه سهراب سپهری،سهراب سپهری که بود،سهراب سپهری کیست،درباره ی سهراب سپهری،مقاله ای پیرامون زندگی و آثار سهراب سپهری،شرحی بر آثار سهراب سپهری،سهراب سپهري.

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی