سخنان دکتر علی شریعتی

ادبستان شعر و هنر

سخنان دکتر علی شریعتی

از كودک حسين (ع) گرفته تا برادرش، و از خودش تا غلامش، و از آن قاری قرآن تا آن معلم اطفال كوفه، تا آن مؤذن، تا آن مرد خويشاوند يا بيگانه، و تا آن مرد اشرافی و بزرگ و باحيثيت در جامعه خود و تا آن مرد عاری از همه فخرهای اجتماعی، همه برادرانه در برابر شهادت ايستادند تا به همه مردان، زنان، كودكان و همه پيران و جوانان هميشه تاريخ بياموزند كه بايد چگونه زندگی كنند .

*****

اگر می بینیم کسی که قلبش پر از محبت علی است و از محبت علی اشک می ریزد و سرنوشت جامعه آن سرنوشت خوبی نیست و دردناک است.این نشان دهنده آنست که علی را نمی شناسد.این علی شناسی نیست،علی پرستی است.علی را نشناختن و محبت علی داشتن مساوی است با محبت همه ملتها بر پیامبر و معبودشان ،نه چیزی بیشتر .

*****

مسؤوليت شيعه بودن يعني چه، مسؤوليت آزاده انسان بودن يعنی چه، بايد بداند كه در نبرد هميشه تاريخ و هميشه زمان و همه جای زمين ـ كه همه صحنه‌ها كربلاست، و همه ی ماه ها محرم و همه  روزها عاشورا ـ بايد انتخاب كنند: يا خون را، يا پيام را، يا حسين(ع) بودن يا زينب(س) بودن را، يا آن‌چنان مردن را، يا اين‌چنين ماندن را .

*****
اگر نابغه هستند ، مرد کار نيستند.و اگر مرد کار هستند ، مرد انديشه و فهم نيستند.و اگر هر دو هستند ، مرد شمشير و جهاد نيستند.و اگر هر سه هستند ، مرد پارسايی و پاکدامنی نيستندو اگر هر چهار هستند ، مرد عشق و احساس و لطافت روح نيستند.و اگر همه اين ها هستند ، خدا را نمی شناسند و خود را در ايمان گم نمي کنند.

*****

وقتی زور ، جامه تقوی می پوشد ، بزرگترین فاجعه در تاریخ پدید می آید ! فاجعه ای که قربانی خاموش و بی دفاعش علی است و فاطمه و بعدها دیدیم که فرزندانشان یکایک و اخلافشان همه !

*****
 آدم وقتی فقیر میشود خوبیهایش هم حقیر میشوند اما کسی که زر دارد یا زور دارد عیبهایش هم هنر دیده میشوند و چرندیاتش هم حرف حسابی به حساب می آیند.

*****
پروردگارا،به من آرامش ده تا بپذيرم آنچه را که نمي توانم تغيير دهم .دليري ده تا تغيير دهم آنچه را که مي توانم تغيير دهم .بينش ده تا تفاوت اين دو را بدانم .مرا فهم ده تا متوقع نباشم دنيا و مردم آن مطابق ميل من رفتار کنند.

*****

"از هنگامی كه به جای شيعه علی بودن و از هنگامی كه به‌جای شيعه حسين بودن و شيعه زينب بودن، يعنی «پيرو شهيدان بودن"،"زنان و مردان ما"عزادار شهيدان شده‌اند و بس، در عزای هميشگی مانده‌ايم!

*****
خدایا!مرا به ابتذال آرامش و خوشبختی مکشان. اضطراب های بزرگ ٫ غم های ارجمند و حیرت های عظیم را به روحم عطا کن . لذت ها را به بندگان حقیرت ببخش و درد های عظیم را به جانم ریز.

*****
هنگامی که به دنیا می آیی همه می خندند در حالی که تو می گریی ،پس ای عزیز زندگیت را چنان بگذران که در روز مرگ در حالی که همه می گریند  و تو تنها کسی باشی که می خندی .

*****
اما چه رنجی است لذت ها را تنها بردن و چه زشت است زیبایی ها را تنها دیدن و چه بدبختی آزاردهنده ای است تنها خوشبخت بودن! در بهشت تنها بودن سخت تر از کویر است.

*****
عده ای مثل قرص جوشانند؛ در ليوان آب كه بياندازيشان طوری غليان كرده و كف می كنند كه سر مي روند اما كافی است كمی صبر كنی بعد می بينی كه از نصف ليوان هم كمترند.

*****
همیشه حرفهایست برای گفتن و حرفهایست برای نگفتن و ارزش هر انسان به حرفهای است که برای نگفتن دارد حرف هایی اهورایی و برامده از دل .

*****
در شگفتم سلام آغاز ديدار است، ولي در نماز پايان است. شايد اين بدين معني است که پايان نماز آغاز ديدار است.

*****
علي سه شعار گذاشت ، سه شعاري که همه هستي خودش و خاندانش قرباني اين سه شعار شدند : "مکتب"،"وحدت"و "عدالت".

*****

ظلم است که معلم را به شمع تشبیه کرد زیرا شمع را می‌سازند که بسوزد ولی معلم می‌سوزد که بسازد.

*****

من از سقف و نظم و تكرار گريزانم و سعادت خانوادگي تنها بر اين سه پايه استوار است!

*****
بد دردی است در انبوه خلق ، تنها بودن و در وطن خويش ، رنج غربت كشيدن.

*****

من تنهايی را از آزادی بيش تر دوست دارم.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی: سخنان دکتر علی شریعتی،جملات علی شریعتی،سخنان آموزنده ی علی شریعتی،سخن های حکیمانه ی علی شریعتی،جملات قصار علی شریعتی،جمله های پندآموز علی شریعتی،گفتارهای ارزنده ی علی شریعتی،سخنی تاثیرگذار از علی شریعتی،یک سخن فلسفی از علی شریعتی،گفته های دینی و مذهبی دکتر علی شریعتی مزینانی.

،Ali Shariati

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی