سخنان زیبای امام محمد غزالی

ادبستان شعر و هنر

سخنان زیبای امام محمد غزالی

فرق مومن و دنیاطلب:مومن به فکر و عبرت مشغول بُود و منافق به حرص و اَمَل.مومن از همه کس نومید بُود مگر از حق تعالی و منافق به همه کس امید دارد مگر حق تعالی.مومن مال فدای دین کند و منافق دین فدای مال کند.مومن طاعت همی دارد و همی گرید و منافق معصیت همی کند و همی خندد.مومن تنهایی و خلوت را دوست دارد و منافق در جمع بودن و ازدحام و شلوغی را.مومن همی کارد و ترسد که ندرود و منافق نکارد و طمع دارد که بدرود.

*****
بدان که سِحر دنیا آن است که خویشتن را به تو نماید چنان که تو پنداری که وی خود ساکن است وبا تو قرار گرفته در حالی که وی از تو بردوام گریزان است ولیکن به تدریج و ذره ذره حرکت می کند.ومثل وی چون سایه ای است که در وی نگری:ساکن نماید٬و وی بر دوام همی رود.و معلوم است که عمر تو چنین است:بر دوام می رود٬وبه تدریج هر لحظه کمتر می شود . و آن دنیاست که از تو می گریزد و ترا وداع می کند٬و تو از آن بی خبر!

*****

علم بی‌عمل، دیوانگی است و عمل بی‌علم، شدنی نیست. علمی که تو را از معاصی باز ندارد و به اطاعت معبود وادار نکند، فردای قیامت تو را از آتش دوزخ باز نخواهد داشت. اگر امروز به دانشت عمل نکنی و درصدد جبران روزهای گذشته برنیایی، روز قیامت از آنانی خواهی بود که می‌گویند: خداوندا! ما را به دنیا بازگردان تا کار شایسته انجام دهیم، و آن‌گاه به تو می‌گویند: احمق! تو خود از آنجا آمده‌ای.

*****

خوشیها و لذتها بر سه درجه است:اول آنکه پست تر است مثل شکم و زیر شکم،خلق بیشتر آن بدانند و بدان مشغول باشند و دلیل پستی این است که همه حیوانات با وی در این امر شریک بلکه غالبند، همچون مگس و مور و کرم.دوم لذت غلبه و ریاست است که بعضی حیوانات با وی شریکند، همچون شیر و پلنگ.سوم لذت علم و حکمت و معرفت حق تعالی که این را هیچ جانوری ندارد.

*****

اصل خشم و غضب از آتش است که زخم آن به دل می رسد و نسبت آتش با شیطان است، آنجا که گفت:"خَلَقْتَنی مِنْ نارٍ وَ خَلَقْتَهُ مِنْ طینٍ"(اعراف: ۱۲) و کار آتش حرکت و ناآرامی است، در حالی که کار گل و خاک سکون و آرامش است و هر کس خشم بر او غالب شود، نسبت و شباهت او با شیطان بیش از آدم است.

*****

بدان كه ريا كردن به طاعتهاي حق تعالي به شرک نزديک است، و هيچ بيماری بر دل پارسايان غالب تر از اين نيست كه چون عبادتی كنند خواهند كه مردمان از آن خبر يابند و جمله ايشان به پارسا اعتقاد كنند.

*****
 همت در جان می‌باید داد و هزیمت در نفس و تن بر مرگ می‌باید نهاد؛ ‌چرا که منزل، گورستان است و اهل قبور منتظرند تا ببینند چه موقع به آنان می‌پیوندی. پس مبادا که بی‌زاد و توشه بروی.

*****

اگر طاعت شهوت داری،در تو صفت پلیدی،بی شرمی،حریصی،چاپلوسی،خسیسی،شماتت و حسد پدید آید و اگر مقهور گردانی ، در تو صفت قناعت،خویشتنداری،شرم،پارسایی و بی طمعی پدید آید.

*****

ده اصل منجیات عبارتند از:توبه،پشیمانی بر گناه،صبر بر بلا،رضا بر قضا،شکر بر نعمت،برابر داشتن خوف و رجا،زهد در دنیا،اخلاص در طاعات،خلق نیکو با مردم و دوستی خدای تعالی

*****

 ده اصل مهلکات عبارتند از:بخل،کبر،عجب،ریا،حسد،خشم،شهوت(طعام و سخن و...)،دوستی مال و جاه و حرص.

*****

آن‌گونه که می‌پسندی زندگی کن، ولی بدان که عاقبت مرگ در انتظار توست.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی: سخنان امام محمد غزالی،جملات امام محمد غزالی،سخنان آموزنده امام محمد غزالی،سخن های حکیمانه ی امام محمد غزالی،جملات قصار امام محمد غزالی،جمله های پندآموز امام محمد غزالی،گفتارهای ارزنده ی امام محمد غزالی،یک سخن تاثیرگذار از امام محمد غزالی،سخنی فلسفی از امام محمد غزالی،ابو حامد محمد غزالی.

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی