مرثیه چیست؟

ادبستان شعر و هنر

مرثیه چیست؟

مرثیه،گونه ای شعر است که در سوگ خویشاوندان،یاران،پادشاهان،وزیران،بزرگان قوم،عالمان دین و شرح ائمه ی معصومین علیهم السلام سروده شده باشد.در مرثیه،به بیان و یاد مناقب و فضایل و مکارم شخص در گذشته می پردازد،شان و مقام او را گرامی می دارد و از دست رفتنش را ضایعه ای عظیم جلوه می دهد.

مرثیه برحسب نوع رابطه ی شاعر و شخص درگذشته،ممکن است پرتکلف،خشک و بی روح یا پر احساس،جانسوز و جذاب باشد.شاعران در مرثیه سرایی غالباً ترجیعات را بر می گزینند و پس از آن از قصیده بهره می جویند،اما خود را  به این دو محدود نمی کنند.گاهی که شاعر به مناسبتی تنها یک قالب را برای بیان مقصود برگزیده،مرثیه را نیز به همان قالب می سراید.

مرثیه را برحسب مناسبات سراینده با شخص درگذشته در نظر می گیرند.به طور کلی سه نوع مرثیه وجود دارد:

۱-مرثیه رسمی:مرثیه ای که در سوگ اربابان قدرت یعنی پادشاهان،وزیران و بزرگان کشور یا وابستگان آن ها سروده می شود.اینگونه مرثیه ها را معمولاً شاعران درباری می سرایند.مرثیه ی رسمی چون بنا بر وظیفه سروده می شود پُرتکلف،خشک و بی روح است.

۲-مرثیه شخصی:مرثیه ای است که به مناسبت از دست رفتن یکی از خویشان شاعرهم چون فرزند،برادر،پدر،مادر،خواهر و نزدیکان دیگر سروده می شود.این گونه مرثیه به علت پیوند عاطفی شاعر با شخص درگذشته،معمولاً از سر اخلاص گفته می شود و تراوش دلی سوخته و طبعی اندوهگین است.از این رو پرمایه و گیرا و جانسوز و پر سوز است.

گاهی نیز در این نوع مرثیه،شاعر در سوگ معشوق یا دوست نزدیک و مورد علاقه ی خود می سراید.تعداد اینگونه مرثیه ها در ادب فارسی کم است.

گاهی نیز شاعر در سوگ قهرمانان داستان خویش مرثیه می سراید.گاهی شاعر با قهرمان داستان خویش یگانه می شود و فاصله اش با او از میان می رود و سرنوشت او را با سرنوشت خویش می پندارد و از دست رفتن قهرمان،باعث غم و اندوه و افسوس او می شود و در سوگ او به ماتم می نشیند و مرثیه می گوید.

نوع دیگری از مرثیه شخصی،شعری است که در آن شاعر در موضوع مرگ و حیات،نزدیک بودن مرگ خویش،تباه کردن جوانی و عمر و به امید شوق وصل به معشوق حقیقی سخن گفته است.

۳-مرثیه مذهبی:در مرثیه ی مذهبی،شاعران در سوگ رهبران مذهبی،عالمان دین یا مصیبت امامان-به ویژه سیدالشهداء علیه السلام و یاران ایشان-می سرایند.این نوع مرثیه قدمت چندانی ندارد و تقریباً با رسمیت یافتن مذهب تشیع در ایران همزمان است.مرثیه ای که در سوگ بزرگان و عالمان دین سروده می شود نیز به اعتبار آن که مرجعیت و حرمت آنان از دین سرچشمه گرفته،مرثیه مذهبی به شمار می رود.مرثیه های مذهبی چون از ژرفای اعتقادات و احساسات شاعر بر می خیزد،اغلب پرسوز و گداز است و نشان دهنده ی شور عاطفی و غلیان احساسات سراینده ی آن هاست.

امروزه مرثیه و مرثیه خوانی،یکی از حوزه های مهم و پرطرفدار ادبی است.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی: مرثیه چیست؟،مرثیه یعنی چه،مرثیه چگونه شعری است،معنی مرثیه،معنای مرثیه،ویژگی های مرثیه،تعریف انواع مرثیه،مرثیه در زبان و ادبیات فارسی،مرثیه در فرهنگ ایران،مرثیه در شعر و ادب پارسی،مقاله ای درباره ی مرثیه در زبان و ادبیات فارسی،،توضیحی پیرامون شعر مرثیه،مرثیه در نظم و نثر.

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی