آشنایی با شعر روایی

ادبستان شعر و هنر

آشنایی با شعر روایی

شعر روایی،شعری است که در آن قصه،رویدادی تاریخی،سرگذشت یا حکایتی بازگو می شود.در شعر روایی،ساختار اصلی شعر،قصه و روایت است و آن چه صرفا آن را در حوزه ی شعر وارد می کند،بیان منظوم و ترفندهای شاعرانه ای است که به اصل روایت افزوده می شود.یعنی شاعر،قصه ی اصلی را با آرایه های شعری شاخ و برگ می دهد و آن را تاثیرگذارتر می کند.

روایت به شکل های گوناگونی در شعر به کار می رود.روایت گاه ساخته ی ذهن خود شاعر است.گاه شاعر روایتی کهن را به شعر در می آورد.هدف از روایت،گاه تنها نقل روایتی سرگرم کننده است و گاه بیانی نمادین و استعاری دارد و پشت آن قصه هدفی است.چنین روایت های نمادینی،شاعر را بر آن میدارد که از داستان منظوم خود نتیجه ای بگیرد و در پایان آن نقل کند.

ویژگی های شعر روایی به شرح زیر است:

۱-فضای داستانی : عنصر اساسی شعر روایی،فضای داستانی است.فضایی که سبب می شود همه ی عناصر دیگر برای القای آن به کار گرفته شود.

۲-حرکت در سطح:یعنی نگاه شاعر در این گونه سروده ها،در جهت های طولی و عرضی حرکت می کند و جز در مواردی مغدود و برای نمودن حالات روحی و اندیشه های اشخاص داستان،به عمق نمی رود.در واقع،حرکت شعر در جهت افقی است،نه عمودی.

۳-بازگو کردن از دید راوی:بدین معنا است که همه چیز از دید راوی نقل می شود و در نتیجه راوی _که اغلب از خود شاعر جدایی ناپذیر است_ می تواند در داستان نظر خود را هم تلویحا و هم به صراحت بیان کند.راوی در شعر روایی اغلب سوم شخص و دانای کل است.

۴-توصیف و تصویر دقیق:در شعر روایی،هرچه تصویرها و توصیف ها کامل تر و روشن تر باشد،تاثیر آن در خواننده بیشتر و بهتر است.

۵-منطقی بودن نگاه شاعر روایی:در شعر روایی لازم است تا نگاه شاعر حرکتی منطقی از نظر سیر حوادث و جزئی نگر باشد تا قصه را به بهترین و جامع ترین شکل بیان کند.

شعری که این ویژگی ها را داشته باشد،شعر روایی می گویند.

درون مایه ی شعر روایی به شکل زیر است:

۱-شعر روایی حماسی:این گونه شعر روایی جنبه ی ملی و گاه تاریخی دارد

۲-شعر روایی تاریخی:این گونه شعر روایی،هم چون شعر روایی حماسی می تواند جنبه ی ملی داشته باشد،اما بر پایه ی رویدادهای تاریخی پدید آمده است.

۳-شعر روایی عشقی:این شعر روایی،حکایت عاشقانه و حالات عاشق و معشوق را بیان می کند.

۴-شعر روایی عرفانی:این شعر روایی،همواره بیانی نمادین دارد و از اندیشه های عرفانی مایه می گیرد.

۵-شعر روایی اخلاقی:این شعر روایی،شعری است نمادین اما بر اندیشه های اخلاقی و اجتماعی استوار است.

شعر روایی در شعر فارسی با زمینه های حماسی و تاریخی آغاز شد که اغلب آن ها برگرفته از داستان های ایران پیش از اسلام بود.از قرن ششم ه.ق،توجه به تغزل افزایش یافت.در دوره ی سبک هندی،کمتر به شعر روایی پرداخته شد،اما در دوره ی بازگشت ادبی،به تقلید از آثار گذشتگان،کتاب هایی پدید آمد.در دوره ی مشروطه نیز به دلیل جامعه نگری شاعران،آثار اندکی در این نوع به وجود آمد.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی: شعر روایی چیست؟،شعر روایی یعنی چه،شعر روایی چگونه است،مقاله ای پیرامون شعر روایی در زبان و ادبیات فارسی،توضیحی درباره ی شعر روایی در شعر پارسی،شعر روایی در ادبیات ایران،نظم روایی،شعر روایتی،ویژگی های شعر روایی یا روایت گونه،موضوع شعر روایی.

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی