حماسه چیست و انواع آن

ادبستان شعر و هنر

حماسه چیست و انواع آن

حماسه در اصطلاح روایت بلندی است اغلب منظوم،با سبکی فخیم . زمینه ی قهرمانی و صبغه ی قومی و ملی که حوادثی خارق العاده در آن جریان دارد.

هر حماسه باید از وحدت کامل برخوردار باشد و این وحدت حاصل دو چیز است:

۱-حادثه ی اصلی که حوادث دیگری را در پی می آورد.

۲-قهرمانی که حوادث را پیش می برد.

در حماسه،حوادث قهرمانی در بستری از واقعیات(یعنی ویژگی های اخلاقی آن جامعه و نظام اجتماعی و سیاسی و عقاید نویسنده یا سراینده)جاری است.هر حماسه دارای رویداد ها و عناصر غیرطبیعی و خارق العاده است که گاه،تنها با اعتقادات آن عصر قابل توجیه اند.

حماسه،نماینده و تجسم آرمان های یک ملت است و قهرمان حماسی،تجسم انسانی با ویژگی ها و عواطف و افکار و آرزوهای آن ملت.

حماسه از نظر قدمت،به دو گونه است:

۱-حماسه ی اولیه (طبیعی):این حماسه در زمان های قدیم شکل گرفته است و به صورت شفاهی و سینه به سینه نقل می شده و بعدها مکتوب شده و اغلب به صورت شعر درآمده است.

۲-حماسه ی ثانوی (مصنوعی):این حماسه حاصل تخیل شاعر یا نویسنده است.وی آزاد است که موضوعی ابداع کند یا اینکه از موضوعات قدیمی سود جوید.

از نظر موضوع،حماسه را به سه نوع تقسیم کرده اند:

۱-حماسه ی ملی:در این نوع حماسه،روایت های پهلوانی و تاریخی مربوط به سرزمین شاعر با اسطوره آمیخته است و قهرمان داستان،قهرمان ملی است.

۲-حماسه ی تاریخی:در این نوع حماسه قهرمان اصلی داستان،شخص تاریخی است.حماسه ی تاریخی می تواند اسطوره ای نیز باشد.

۳-حماسه ی دینی:در حماسه های دینی،قهرمان اصلی،شخصیتی مقدس و مذهبی است.از حماسه های ایران پیش از اسلام،یشت ها(از بخش های اوستا)است که دارای قطعات حماسی است.

شیوه ی بیان حماسه،متناسب با شکوه موضوعی است که وصف می شود و شاعر وزنی را بر می گزیند که القاگر حالات و فضای قهرمانی داستان ها است.در شعر فارسی،مناسب ترین وزن برای بیان حماسه،"بحر متقارب"است.

در میان صور خیال شعر فارسی،"اغراق"برای تجسم بیشتر فضای حماسی،بارزترین صنعت است.گفتنی است که در ادبیات عرب،اصطلاح حماسه به شعری اطلاق می شود که در آن شاعر از افتخارات خود و گاه قبیله ی خود یاد کند.


http://s1.picofile.com/file/6894930580/ophujdftrh_tggh.gif  واژگان کلیدی: حماسه چیست،حماسه یعنی چه،کلمه ی حماسه به چه معنا است،ویژگی های حماسه سرایی،حماسه در ادبیات فارسی،مقاله ای پیرامون حماسه در زبان و ادبیات فارسی،توضیحی درباره ی حماسه در نظم و شعر ایران،حماسه ی نظم و نثر.

دیدگاه ها برای این مطلب


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتی